back back

PS VIRGIL BERCEA


SCURTÃ BIOGRAFIE

S-a nãscut la data de 9 decembrie 1957 în comuna Habic, judetul Mures.

În 9 decembrie 1982 este hirotonit preot.

În 4 iulie 1994 este numit de Papa Ioan Paul al II-lea Episcop auxiliar al Arhieparhiei de Alba-Iulia si Fãgãras, titular de Pupiana.

În 8 septembrie 1994 este consacrat ca Episcop de cãtre Mitropolitul Lucian Muresan si Episcopii George Gutiu de Cluj-Gherla si Ioan Ploscaru de Lugoj.

La 18 iunie 1997 este transferat la Oradea, ca Episcop de Oradea.


Notã: pentru o biografie mai amãnuntitã dã click aici.

Titlu

P.S. Virgil BERCEA
Episcop de Oradea


logo_mic.gif logo_mic.gif site dezvoltat de WWW Group, cluj-napoca, romania
data ultimei actualizari: 22 aprilie 1999
pentru a copia sau folosi orice informatii din acest site va rugam sa ne contactati